ZUN rádio naladíte v pozemní síti DAB+ v hybridním rádiu DNS online v aplikacích

Vysíláme v síti DAB+ společnosti TELEKO digital a.s. DAB+ je digitální pozemní rozhlasové vysílání, též nazývané jako Digitální rádio. Dá se snadno naladit na standardní teleskopickou (vytahovací) anténu umístěnou na každém rádiu.
V roce 2023 jsme rozšířili svůj signál v digitální rozhlasové síti DAB+ o službu RadioDNS umožňující hybridní rádio. Autorádio podporující tuto technologii může díky tomu v případě potřeby automaticky přepnout z DAB+ na internetový stream.

Vysíláme pozemním signálem DAB+

Vysíláme pozemním signálem DAB+

Mapa zobrazuje oblasti pokrytí signálem DAB+, kde si nás můžete naladit na svém přijímači. Kvalita pokrytí se může lišit na základě vzdálenosti od vysílače, terénu a hustoty zástavby. V brzké době dojde k navýšení výkonů vysílačů a tedy i k rozšíření pokrytí signálem. Mapu pokrytí budeme průběžně aktualizovat.

Online hudební streamovací služby a aplikace

Přehled hlavních, nejvíce používaných streamovacích služeb a jejich mobilních aplikací, kde můžete naše rádio poslouchat online.

Play.cz - online a v mobilní aplikaci
Radia.cz - online a v mobilní aplikaci
Radio.net - online a v mobilní aplikaci
TuneIn - online a v mobilní aplikaci
Apple Music - online a v mobilní aplikaci
Audials Play - online a v mobilní aplikace
Seznam.cz - online na hlavní straně vyhledávače

Audio & hi-fi zařízení

Toto jsou prověřené značky audio techniky, se kterými snadno naladíte ZUN rádio, protože se nachází v jejich základním přehledu rozhlasových stanic.

Sonos - audio produkty s aplikací
Bang & Olufsen - audio produkty s aplikací
Technisat - audio produkty pro příjem digitálního a satelitního rádia

Přímé URL streamy

Pokud používáte aplikaci, nebo zařízení, které doposud nemá ZUN rádio v databázi, můžete využít jeden z přímých odkazů na naše streamy a sami si ZUN rádio přidat do této aplikace. Stačí kliknout na vybraný stream a ten se automaticky zkopíruje. Pokud víte o nějaké aplikaci, nebo zařízení, ve kterém ZUN rádio není v databázi, dejte nám vědět a my uděláme vše pro to, abychom byli dostupní i tam.

AAC 128 Kbps
AAC 48 Kbps
MP3 192 Kbps
Digitální rádio DAB+

Digitální rádio DAB+

DAB+ je digitální pozemní rozhlasové vysílání, také nazývané jako Digitální rádio, které nevyžaduje připojení k internetu. Jedná se tedy o moderní verzi analogového FM vysílání. DAB+ nabízí čistý, digitální zvuk s celou řadou doplňkových služeb, jako je elektronický programový průvodce, nebo obrazové informace zahrnující logo stanice, právě hrajícího interpreta, pořad, zpravodajství nebo dopravní informace. DAB+ nevyžaduje přístup k internetu nebo mobilním datům, protože je digitální signál přenášen přes anténu, a proto poskytuje dokonalý a stabilní příjem.

Příjem signálu DAB+
Chcete-li přijímat signál rozhlasové stanice přes DAB+, potřebujete digitální přijímač s podporou DAB+, přičemž všechna současná digitální rádia s DAB+ i nadále přijímají FM. Při nákupu nového rádia vyžadujte přímo standard DAB+. Rádia DAB+ jsou k dispozici od kapesních, stolních až po špičkové high-end zařízení ve všech cenových kategoriích, a samozřejmě jsou v základní výbavě nových vozů. Existuje i mnoho hybridních zařízení, která mohou přijímat kromě DAB+ a FM také internetová rádia.
DAB+ nabízí automatické vyhledávání stanic, tudíž už nepotřebujete znát frekvence a jako bonus nabízí čistý zvuk bez šumu.

Autorádia DAB+
Dle nařízení Evropské komise z roku 2020 musí mít všechna nová vozidla vyrobená v EU možnost přijímat digitální vysílání DAB+ již v základním standardu. U starších vozidel s autorádii bez DAB+ je možné použít adaptér, který umožní vašemu původnímu autorádiu přijímat DAB+. Existuje mnoho vhodných adaptérů DAB+, které snadno nainstalujete s nalepovací anténou na sklo.
Na autorádiu se automaticky zobrazuje pouze seznam dostupných stanic v lokalitě a v případě, že se dostanete mimo signál DAB+, rádio samo přeladí na FM a naopak.
Hybridní rádio RadioDNS

Hybridní rádio RadioDNS

Hybridní rádio je bezproblémová kombinace vysílacích a IP technologií k vytvoření zážitku z rádia, který je lepší, než jaký lze poskytnout použitím obou technologií samostatně. Když je slabý signál DAB+, tento systém dokáže plynule přepnout na internetový stream rozhlasové stanice. 

Projekt RadioDNS je otevřený standard, původně vytvořený řadou vysílatelů a výrobců, umožňující propojení digitálního a internetového vysílání ve vozidlech. Pro využívání této technologie je ovšem zapotřebí připojení k internetu.

RadioDNS spojuje sílu rozhlasového vysílání a flexibilitu internetového připojení. Hybridní rádiové standardy RadioDNS bezproblémově kombinují vysílání a IP v připojeném vozidle, aby zajistily řidiči nerušený poslech a lepší zážitek z rádia. Stejně jako u DAB+ poskytuje i vizuální informace o vysílaném obsahu, přičemž obraz může mít vyšší rozlišení a lepší kvalitu, když je doručován přes IP, než skrze rozhlasové vysílání. Metadata posilují moderní uživatelská rozhraní rádia předáním log stanic, názvů, popisů, informací o žánru, včetně odkazů na webové stránky a sociální sítě.

Když vysílací signál stanice zeslábne, RadioDNS automaticky přepne na internetový stream stanice a při obnovení signálu znovu přepne zpět na DAB+. Tím udržuje posluchače v poslechu stejné stanice bez nutnosti hledání jiných dostupných stanic. Většinou je nejlepší příjem rozhlasového vysílání, ale někdy může IP streaming vyplnit ony mezery.

Když se posluchač chce dozvědět více o tom, co hraje v rádiu, může také využít tagování. RadioDNS to umožňuje jednoduchým klepnutím na tlačítko zaznamenat obsah a později se k němu může řidič vrátit na přidruženém mobilním telefonu, tabletu nebo stolním zařízení v čase, který mu vyhovuje.

Hybridní rádiové standardy RadioDNS se již automaticky používají v propojených vozidlech Audi, VW, Porsche a BMW a stále více výrobců je začleňuje do svého plánování propojených vozidel. A naproti standardům RadioDNS jdou i provozovatelé rozhlasového vysílání po celém světě.